Budapest lakóinak nagy hányada társasházban él. Sajátos problémáikkal Budapest vezetése soha nem foglalkozott, miközben a polgárok döntő többségének legértékesebb vagyontárgya az otthona. A városi lakóépületek állapota számos városképi, energiahatékonysági, közbiztonsági, általános lakhatási és élhetőségi kérdést is felvet.
A társasházi lakások tulajdonosainak együtt kell működniük a ház egésze és a közös tulajdonban álló részek miatt. Több mint egymillió budapesti nagyon jól tudja, ez milyen nehéz és frusztráló, milyen gyakran siklanak ki jó kezdeményezések a közömbösség miatt. Ezen a tudás megosztásával és a cselekedni kész szereplők támogatásával változtatni tudunk.
- Felállítjuk a Főváros társasházi tanácsadó irodáját, amely a felhalmozott szaktudásra építve műszaki és jogi tanácsadással, koordinációval segíti a társasházakat. A jógyakorlatokat online is elérhetővé tesszük.
- Közzétesszük a felelős társasházi gazdálkodási jógyakorlatok útmutatóját, ami bemutatja, mit tegyen a társasház a megtakarításaival, a ház állapotától függően milyen beruházásra hogyan készüljön fel. Rábírjuk a bankokat, hogy dolgozzanak ki egyedi társasházi pénzügyi konstrukciókat, tegyék közérthetővé a hitelezési gyakorlatukat.
- Az 1945 előtt épült társasházak – bár részleteikben egyediek – jellemzően hasonló műszaki problémákkal küzdenek. A beázó tető, az elavult vízvezetékek és elektromos rendszer mellett a lakóközösségek kevés figyelmet és pénzt tudnak fordítani az energetikai korszerűsítésre vagy az építészeti értékek megóvására. Uniós támogatások biztosítását kezdeményezzük a kormánynál azzal a céllal, hogy pályázati támogatásokkal, illetve tanácsadással segíthessünk.
- Kezdeményezzük a társasházi törvény módosítását annak érdekében, hogy a minősített többség elegendő legyen a tetőtér-beépítéshez (új albetétek létrehozásához), ezzel ösztönözve a leromlott állapotú belvárosi lakóházak megújulását.