Budapest identitását alapjaiban határozza meg a 19. században felépült belváros, amely 12 négyzetkilométer kiterjedésével a világ egyik legnagyobb historizáló építészeti együttese.
Ez a homogén városkép összeköt minket a város történetével, és semmivel össze nem téveszthető hangulatot teremt. De nem vigyázunk rá: a rendszerváltást követően is csak az általános pangás és pénztelenség védte meg a hagyományos városkaraktert, 2010-et követően viszont egyenesen felgyorsult a befektetői tőke kontrollálatlan tevékenysége, és sorra tűnnek el a hagyományos utcaképet meghatározó épületek. A kormányzat sem a város meglévő értékeinek védelmére összpontosít, hanem kizárólag a hatalmi reprezentáció színtereinek visszaidézésére törekszik – gondoljunk a budai Várra!
Az állami műemlékvédelem lerombolásával nem maradt olyan közhatalmi szerv, amely útját állhatná a múltunk és örökségünk lassú, de biztos pusztulásának. A fővárosi önkormányzat ezért különösen nehéz helyzetből indul, ha az értékvédelmet tűzi zászlajára. Azonban nem tehetünk mást, fel kell vállalnunk ezt a feladatot.
- Általános és alapvető örökségvédelmi eszközként bevezetjük a fordított védelem elvét, ami az épületállomány városképi vagy a helyi identitás szempontjából értékes részének automatikus oltalmát jelenti. A megadott épületek és területek fővárosi rendelet erejénél fogva általános helyi védettség alá kerülnek, melynek pontos szintje az esetleges beavatkozások előkészítése során, egyeztetések révén határozható meg.
- Ösztönözzük a meglévő épületek fejlesztését, részleges átépítését, ha az az eredeti karakter megőrzésével párosul. A tetőtér-beépítések különösen jó eszközei lehetnek a magántulajdonú épületek felújításának.
- Szervezéssel és anyagiakkal is támogatjuk a funkciójukat vesztett (pl. barnamezős területen található) értékes épületek adaptív újrahasznosítását.
- Az épületek tömeges felújítása aligha lehetséges a magántőke bevonása nélkül. Kiszámítható, folyamatos párbeszéden alapuló rendszert alakítunk ki, az építési (keret)szabályozás módosításával teremtünk vonzó környezetet a magánkezdeményezések számára.
- Segítjük a lakástulajdonosokat és a vállalkozókat, például a fa ablakkeretek felújítása érdekében vállalkozói klasztert hozunk létre, hogy így is segítsük a történeti városkép megőrzését.
- Megvédjük Budapest egyedi városképét az öncélú felhőkarcoló-építési ötletektől. Nem vagyunk a magasházak ellen, de azokat csak igen szigorú látványképvédelmi vizsgálatok után, az UNESCO világörökségi címet nem veszélyeztető módon tartjuk elképzelhetőnek.