Barion Pixel

Gyalog a kertvárosban

Biztonságosabbá tesszük a kertvárosi utcákat, hogy a séta, a játék és a gyalogosközlekedés ismét minden korosztály számára természetes legyen.

Budapest külső kerületei az elmúlt évtizedekben rohamtempóban épültek be családi és társasházakkal. Nemcsak a lakók száma sokszorozódott meg, de az autóforgalom is: a korábban csendes kertvárosi utcákban a gépjárművek váltak uralkodóvá. Ezekben az utcákban gyakran nincsen járda; vagy nem épült meg, vagy hely sem lett volna rá. Nem vonzó és sokszor nem is biztonságos gyalog közlekedni, emiatt a gyalogos másodrendű polgárrá válik, ami végül autóforgalmat generál, ha még a buszmegállóig sem lehet elsétálni akadálymentesen és biztonságosan. Aki teheti, maga is autóba ül tehát, autóval megy dolgozni és bevásárolni, autóval viszi iskolába a gyermekeit. A torlódás tehát egyre nő, a kertváros pedig lassan felfalja önmagát, az emberi lét kiszorul az utcákról: a gyerekek nem találkoznak, nem ismerik meg a szűkebb környezetüket, az idősek kénytelenek a közlekedésben másokra hagyatkozni.

Az élhető város a saját lakókörnyezetünkkel kezdődik. Ha csendes, zöld és mindenki számára biztonságos utcákat hozunk létre, otthonosabb lesz a lakóhelyünk. Ha a séta és biciklizés a mindennapok részévé válik, egészségesebbé és kiegyensúlyozottabbá válunk, gyerekeink önállóságot tanulnak, és jobban megismerjük a közösséget, ahol élünk. És természetesen minden autó, ami reggel a garázsban marad, jó a pénztárcának, jó a városnak és jó a bolygónak is.

Ennek érdekében átfogó programot indítunk valamennyi külső kerületben Soroksártól Rákosmentéig.

  • A kerületi önkormányzatokkal együttműködésben azon dolgozunk, hogy a legjobb nyugat-európai gyakorlatokat követve tegyük biztonságosabbá a lakóutcákat az ott élők számára. Az utcák kialakítását és forgalmi rendjét úgy módosítjuk, hogy minden gyalogos biztonságban érezze magát.
  • Minden lakóutcára kiterjesztjük a 20 km/órára vagy 30 km/órára korlátozott sebességű (Tempo30 vagy lakó-pihenő) övezeteket; megvédjük az ott élőket az átmenő közúti forgalomtól.
  • Felülvizsgáljuk a forgalmas gyűjtőutak kereszteződéseit, kamerák telepítésével tartatjuk be a sebességhatárokat, a veszélyes helyszíneken kijelölt gyalogátkelőket építünk, a csomópontokat belámpázzuk vagy körforgalommá alakítjuk át.
  • Csendes lakóutcákból, sétányokból, „kertek alatt vezető” gyalogutakból olyan hálózatot szervezünk, amely megkönnyíti és élménnyé teszi a mindennapos sétát és kerékpározást, a fontos célpontok – iskolák, üzletek, közösségi közlekedési megállók stb. – elérését.

hírlevél

arrow_an_b
Megszakítás