A sokat emlegetett „15 perces város” azt jelenti, hogy a mindennapos szolgáltatások a lakhelyünktől legfeljebb negyedóra sétával elérhetők legyenek. Ez Budapesten ma a legritkább esetben teljesül, sőt az egyes városrészek hagyományos központjai, üzletutcái legtöbbször a túlélésért küzdenek. Hatalmas elszívó hatást fejt ki rájuk a belváros túlsúlya, valamint az először a bevásárlóközpontokba, majd az online térbe vándorolt kiskereskedelem.
Az alközpontok kiürülését meg kell akadályoznunk, mert ezek a külső kerületek élhetőségének, önazonosságának és közösségi életének gócpontjai. A kerületi önkormányzatok jellemzően tisztában vannak a probléma jelentőségével, összefogásra van szükség azonban, hogy a kedvezőtlen folyamatokat megfordítsuk.
- A kerületek, kisebb városrészek meglévő alközpontjai erősítésének érdekében aktualizálni kell az építési szabályozást: több helybeli lakos nagyobb keresletet jelent.
- A kulturális intézmények, kiállítótermek, közösségi házak és könyvtárak hálózatának fejlesztésével pezsdítjük fel a kulturális életet az erre nyitott kerületekkel közösen..
- A közterület-hálózat megújításával, gyalogosbarát kialakításával tesszük vonzóbbá és elérhetőbbé ezeket a helyszíneket.
- Az ingatlanfejlesztőket – a szabályozás felülvizsgálatával – a forgalmas közösségi közlekedési megállóhelyek, csomópontok környezetébe vonzzuk, hogy ott vegyes funkciójú – lakásokat, irodákat és kereskedelmi-szabadidős célra szolgáló – épületegyütteseket hozzanak létre. Ennek köszönhetően a hatékonyan működő, jól kiszolgált helyeken sűrűsödik a város.
- A nagyobb lakótelepek szolgáltatóházait, helyi központjait annak idején ilyen szemléletben hozták létre, de a mai állapotuk nem igazodik a megváltozott igényekhez. Korszerű közösségi térként, funkciókkal, megfelelő szomszédsági kapcsolatokkal szeretnénk megújítani ezeket a kerületi önkormányzatokkal együttműködésben.